ILO-kommittén (A 1976:A)

Kommittéberättelse A 1976:A

ILO-kommittén (A 1976:A)


Beteckning: A 1976:A
Departement: Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad: 2020-01-16
Status: Bokstavskommitté B
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal: Näringsdepartementet, 103 33 Stockholm



Sammansättning


Ordförande: Bergh, Lise, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ordförande: Grönlund, Jan, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-12-31
Ordförande: Ekström, Anna, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ordförande: Hult, Stefan, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Ordförande: Nordh, Sture, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ordförande: Strömberg, Peter, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Ordförande: Teljebäck, Anders, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-10-25
Ordförande: Uddén Sonnegård, Eva, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-05-09
Vice ordförande: Dirke, Lars, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Vice ordförande: Hult, Stefan, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2013-07-31
Vice ordförande: Lidal, Bengt, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Vice ordförande: Lilja Hansson, Cathrine, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Vice ordförande: Nordlander, Catharina, fr.o.m. 2012-08-01 t.o.m. 2017-12-31
Vice ordförande: Renman, Karin, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot: Beckman, Niklas, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Bengtsson, Lars, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Berg, Amelie, fr.o.m. 2015-05-13 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Bergh, Lise, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2002-11-27
Ledamot: Brorsson, Kent
Ledamot: Delang, Elisabet, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot: Dirke, Lars, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot: Donovan, Elise-Marie, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Donovan, Elise-Marie, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Edström, Ulf, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Ekström, Anna, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot: Ernerot, Oskar, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot: Ewaldsson, Per, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Grenfors, Jeanette, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot: Grönlund, Jan, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Gustafsson, Markus, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Hult, Stefan, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot: Jonsson, Anders, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Larsson, Tommy, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot: Lilja Hansson, Cathrine, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Laurent, Birgitta, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Kovar, Eva, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Köhler Krantz, Barbro, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ledamot: Middelman, Anna, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Nordh, Sture, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Nordlander, Catharina, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Nordström, Ulf, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot: Nyberg, Gert, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot: Nygren, Ellen, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Nygren, Ellen, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Lidal, Bengt, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Kovar, Eva, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-05-12
Ledamot: Kruse, Anders, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Malmberg, Lena, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Nordlander, Catharina, fr.o.m. 2013-08-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Nordlander, Catharina, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Nygren, Ellen, fr.o.m. 2015-02-12 t.o.m. 2015-12-31
Ledamot: Renman, Karin, fr.o.m. 2006-02-09 t.o.m. 2007-05-09
Ledamot: Rudeberg, Sverker, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Strömberg, Peter, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-07-31
Ledamot: Svanestrand, Anna, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ledamot: Thapper, Keth, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-02-11
Ledamot: Teljebäck, Anders, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ledamot: Thörne, Sophie, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Uddén Sonnegård, Eva, fr.o.m. 2006-10-26 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot: Wallstén, Margit, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-01-24
Ledamot: Zettervall-Thapper, Keth, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot: Åkerlund, Inga, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot: Hult, Stefan, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1998-10-07
Ledamot: Jacobson, Claes-Håkan, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot: Laurent, Birgitta, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Leopoldson, Jan arbetsrättsj, fr.o.m. 1998-10-08 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Nygren, Ellen, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Regnell, Margareta, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-05-11
Ledamot: Wallstén, Margit, fr.o.m. 1999-05-12 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Brorsson, Kent, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Ekenger, Karin, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Jacobson, Claes-Håkan, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Edström, Ulf, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Nyberg, Gerd, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Zettervall-Thapper, Keth, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Ehnmark, Ernst Erik, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot: Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Middelman, Anna, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Nordström, Ulf, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-04-11
Ledamot: Olsson, Jan-Åke, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Stendalen, Anders, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Ledamot: Strömberg, Peter, fr.o.m. 2007-05-10 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2001-04-12 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot: Thapper, Keth, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ledamot: Österberg, Kim (Inger), fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot: Beckman, Niklas, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Delang, Elisabet, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot: Laurent, Birgitta, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot: Emriksdotter, Barbro, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot: Hult, Stefan, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Rudeberg, Sverker, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ledamot: Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot: Edström, Ulf, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot: Nyberg, Gerd, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot: Dergel, Leif, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ledamot: Jonsson, Anders, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert: Andersson, Mikael H, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert: Samuelsson Apelgren, Jan Inge, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Expert: Sundgren, Margaretha, fr.o.m. 2012-04-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare: Arvius, Linnéa, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare: Bengtsson, Lars, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare: Bergkvist, Elin, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare: Brinnen, Ola, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Brorsson, Kent, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för ordföranden: Dalén, Ullika, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2018-07-11
Ersättare: Engblom, Samuel, fr.o.m. 2008-02-02 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare: Ekenger, Karin, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare: Eriksson, Christer, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2014-06-30
Ersättare för ordförande: Ewaldsson, Per, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Grahl, Hans-Dieter, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare: Grenfors, Jeanette, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare: Grenfors, Jeanette, fr.o.m. 2019-09-12 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Gustafsson, Anna, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare: Frank, Karin, fr.o.m. 2006-04-19 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare: Jacobson, Claes-Håkan, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare: Janson, Thomas, fr.o.m. 2014-07-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Johansson, Christin, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare: Johansson, Peter, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Jonsson, Anders, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Karlsson, Patrik, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Kovar, Eva, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare: Larsson, Tommy, fr.o.m. 2011-10-13 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare: Lindman, Marianne, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare: Lindeblad, Martin, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare: Norin, Birgitta, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare för vice ordförande: Nordlander, Catharina, fr.o.m. 2018-01-01 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Oscarsson, Eva, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare: Roström, Agneta, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2013-12-31
Ersättare: Rudeberg, Sverker, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare: Rudeberg, Sverker, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2017-12-31
Ersättare: Sandler, Göran, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-04-09
Ersättare: Silverryd, Sophia, fr.o.m. 2018-07-12 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Skäringer, Malin, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2018-10-17
Ersättare: Svensson, Ingemar, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Ersättare: Söderström, Anna-Lena, fr.o.m. 2018-10-18 t.o.m. 2019-12-31
Ersättare: Thapper, Keth, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2005-12-31
Ersättare: Westberg, Eva, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Brorsson, Kent, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Ekenger, Karin, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Roström, Agneta, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Ersättare för ordföranden: Rubensson, Annie, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare: Rudeberg, Sverker, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-12-31
Ersättare: Schmidt, Hanna, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-10-12
Ersättare: Söderlöf, Göran, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Thörne, Sophie, fr.o.m. 2016-01-01 t.o.m. 2019-09-11
Ersättare: Zettervall-Thapper, Keth, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Johansson, Christin, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Norin, Birgitta, fr.o.m. 2003-04-10 t.o.m. 2003-12-31
Expert: Andersson, Mikael H, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-21
Expert: Andersson, Mikael, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Axell, Inger, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2001-12-31
Expert: Kruse, Anders, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-12-31
Expert: Kuylenstierna, Carl-Erik, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert: Oberger, Bengt, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1997-12-31
Expert: Dans, Per, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 1999-12-31
Expert: Bodén, Staffan, fr.o.m. 1998-08-25 t.o.m. 2000-10-23
Expert: Brattberg, Anna, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2007-12-31
Expert: Cederlöf, Patrik, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Daleng, Anne-Sofie, fr.o.m. 2011-05-31 t.o.m. 2011-06-12
Expert: Edehorn, Göran, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-12-31
Expert: Gotare, Rolf, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2007-12-31
Expert: Heije, Åsa, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2003-11-24
Expert: Huitfeldt, Henrik, fr.o.m. 2008-02-08 t.o.m. 2009-12-31
Expert: Höög, Annika, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Jacobsson, Kerstin, fr.o.m. 2006-05-29 t.o.m. 2009-12-31
Expert: Kruse, Anders, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2009-12-31
Expert: Paulsson, Kristin, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Petkovska, Katerina, fr.o.m. 2008-05-13 t.o.m. 2009-12-31
Expert: Rahm, Anna, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert: Remahl, Leif t.o.m. 2007-12-31
Expert: Samuelsson Apelgren, Inge, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-12-31
Expert: Samuelsson Apelgren, Jan Inge, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Selin, Maria, fr.o.m. 2002-11-25 t.o.m. 2003-12-31
Expert: Spånt, Sara, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Expert: Svensson, Carl-Gustaf, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-17
Expert: Tibblin, Göran, fr.o.m. 2008-04-15 t.o.m. 2009-12-31
Expert: Walhberg, Kajsa, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Ersättare: Brorsson, Kent, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Emriksdotter, Barbro, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Eriksson, Christer, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Glückman, Eva, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare: Hamskär, Ingemar, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2007-12-31
Ersättare: Leopoldson, Jan, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-25
Ersättare: Olsson, Jan-Åke, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Read Hilmarsdottir, Johanna, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Ersättare: Sandler, Göran, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Wahlström, Tommy, fr.o.m. 2000-10-26 t.o.m. 2001-08-31
Ersättare: Westberg, Eva, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Ersättare: Österberg, Inger Kim, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare: Blommé, Linnéa, fr.o.m. 2012-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Sekreterare: Blommé, Linnéa, fr.o.m. 2016-09-02 t.o.m. 2017-06-30
Sekreterare: Blommé, Linnéa, fr.o.m. 2018-09-03 t.o.m. 2019-09-16
Sekreterare: Daleng, Anne-Sofie, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2016-02-18
Sekreterare: Ellehöj, Helle, fr.o.m. 2017-07-01 t.o.m. 2018-09-30
Sekreterare: Forsselius, Hedvig, fr.o.m. 2016-02-19 t.o.m. 2016-09-01
Sekreterare: Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2010-10-31
Sekreterare: Hågbäck, Åsa, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2012-05-31
Sekreterare: Jiménez Guala, Claudia, fr.o.m. 2019-09-17
Sekreterare: Wiklund, Kerstin t.o.m. 2008-03-31
Biträdande sekreterare: Boman Lindberg, Emma, fr.o.m. 2003-05-26 t.o.m. 2004-08-31
Biträdande sekreterare: Broman Lindfors, Malin, fr.o.m. 2015-09-14 t.o.m. 2018-02-28
Biträdande sekreterare: Dadvar, Babak, fr.o.m. 2014-06-01 t.o.m. 2015-09-13
Biträdande sekreterare: Eriksson, Christer t.o.m. 2003-05-26
Biträdande sekreterare: Levin, Helena, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2014-05-31
Biträdande sekreterare: Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-03-30
Biträdande sekreterare: Herzfeld Olsson, Petra, fr.o.m. 2019-09-16 t.o.m. 2020-12-31
Biträdande sekreterare: Hiljemark, Linda, fr.o.m. 2007-07-01 t.o.m. 2012-08-31
Biträdande sekreterare: Sjöberg, Henrik, fr.o.m. 1999-05-10 t.o.m. 2000-10-23
Biträdande sekreterare: Svensson, Hanna, fr.o.m. 2018-03-01
Biträdande sekreterare: Wikström, Stig t.o.m. 1999-04-30

Rapporter