Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)

Kommittéberättelse S 1998:07 kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.

kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.

Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)


Beteckning: S 1998:07
Departement: Socialdepartementet
Senast ändrad: 2002-03-04
Status: Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Lokal:
Uppdraget är därmed slutfört.


Sammansättning


Ordförande: Hedkvist Petersen, Ewa, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot: Adolfsson, Berit, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot: Carlsson, Sivert, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Danielsson, Torgny, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Israelsson, Margareta, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Laurén, Reidunn, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Magnusson, Cecilia, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot: Pehrson, Johan, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Stalin, Kerstin-Maria, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot: Szanto, Zsolt, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Berensson, Karin, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Björklund, Agneta, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Holm, Anne, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig: Isacsson, Gigi, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Johansson, Eva-Lotta, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Josefsson, Carl, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig: Julin, Suzanne, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Martens, Peter, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig: Martin Korpi, Barbara, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig: Nilsson, Charlotta, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig: Sylwander, Louise, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig: Wiman, Lena, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert: Camving, Meit, fr.o.m. 2000-03-01
Expert: Ewerlöf, Göran, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert: Kjellgren, Cecilia, fr.o.m. 1999-05-03
Expert: Lagerberg, Dagmar, fr.o.m. 1999-05-03
Expert: Palmér, Ingela, fr.o.m. 2000-10-01
Expert: Sundelin, Claes, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare: Falkenborn, Annika, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare: Freij, Birgitta, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare: Janson, Staffan, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare: Långberg, Bodil, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31

Rapporter

SOU 2000:42Barnmisshandel - Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18Barn och misshandel - en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda