Storstadsdelegationen

Kommittéberättelse IJ

Storstadsdelegationen


Beteckning: IJ
Departement: Integrations- och jämställdhetsdepartementet
Senast ändrad: 2010-09-08
Status: Bokstavskommitté
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-01-21
Direktiv för
Lokal: Integrations- och jämställdhetsdepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00



Sammansättning


Ordförande: Bergh, Lise, fr.o.m. 2000-11-08 t.o.m. 2006-10-06
Ordförande: Bjelfvenstam, Jonas, fr.o.m. 2000-03-22 t.o.m. 2000-07-28
Ordförande: Hallerby, Christer, fr.o.m. 2006-11-15
Ordförande: Nyberg, Lena, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 2000-11-07
Ledamot: Andersson, Magdalena, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 2000-11-21
Ledamot: Backteman, Elisabeth, fr.o.m. 2002-07-01 t.o.m. 2002-02-13
Ledamot: Bengtsson, Staffan, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Boström, Birgitta, fr.o.m. 1999-12-22 t.o.m. 2002-10-20
Ledamot: Eiken, Ingrid, fr.o.m. 2007-02-22
Ledamot: Eliasson, Dan, fr.o.m. 2001-09-11 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Eriksson, Dan, fr.o.m. 2007-01-01
Ledamot: Eriksson, Gun, fr.o.m. 2002-12-03 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot: Falemo, Elisabet, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Grönlund, Jan, fr.o.m. 1999-10-29 t.o.m. 2004-12-31
Ledamot: Harby Samuelsson, Madeleine, fr.o.m. 2002-02-14 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Hjelm, Jonas, fr.o.m. 2002-03-19 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot: Holmqvist, Hans-Eric, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 2001-09-10
Ledamot: Hort, Katinka, fr.o.m. 2004-11-11 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Hägglund, Jöran, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Häggroth, Sören, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 2002-12-02
Ledamot: Karlsson, Agneta, fr.o.m. 2001-08-01 t.o.m. 2002-11-10
Ledamot: Kashefi, Bettina, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Lilja, Mårten, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Lönnroth, Måns, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 1999-12-21
Ledamot: Nilsson, Johnny, fr.o.m. 2002-02-19 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Nilsson, Krister, fr.o.m. 2002-10-29 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot: Nykvist, Ann-Christin, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 1999-08-15
Ledamot: Rangrost, Johny, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 1999-10-28
Ledamot: Schenström, Ulrica, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Svensson, Hans, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 1999-10-28
Ledamot: Teljebäck, Anders, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2006-10-06
Ledamot: Thorgren, Gunilla, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2004-10-31
Ledamot: Tiedemann, Johan, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Uddén Sonnegård, Eva, fr.o.m. 2006-11-15
Ledamot: Ånstrand, Claes, fr.o.m. 1999-12-22 t.o.m. 2001-07-31
Ledamot: Östberg, Bertil, fr.o.m. 2006-11-15

Rapporter