Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att arbetet är viktigt för tillväxten och för människors självkänsla, livskvalitet och delaktighet.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU1 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att bryta centralstyrningen av arbetsmarknadspolitiken och i stället möjliggöra lokala lösningar med individen i centrum.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU1 Utskottets förslag: Avslag, Avslag Kammarens beslut: Avslag
3. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att arbetsrätten bör ses över för att passa dagens arbetsmarknad.
4. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att reglerna för a-kassa skall anpassas bättre för småföretagare.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU4 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
5. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en gemensam diskrimineringslagstiftning på arbetsmarknaden.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU5 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
6. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att motverka könssegregationen på arbetsmarknaden.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU7 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
7. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen snarast bör återkomma med förslag som underlättar funktionshindrades situation på arbetsmarknaden.
8. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att en god arbetsmiljö skall prioriteras.
9. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en översyn bör göras över de strukturer som styr den enskildes arbetssituation och arbetsgivarens incitament för att förbättra den.
Behandlas i Betänkande 2004/05:AU6 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
10. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utveckla företagshälsovården som en del i arbetsmiljöarbetet på arbetsplatserna.
11. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att underlätta för män och kvinnor att kunna kombinera föräldraskap med arbete.