Följ ett ärende genom riksdagens beslutsprocess eller lär dig mer om riksdagen och EU. Alla klasser som går ett nationellt gymnasieprogram eller i gymnasiesärskolan har nu möjlighet att boka ett studiebesök i riksdagen.
Eleverna får bland annat inblick i hur ett förslag blir till lag.
Foto: Melker Dahlstrand
Låt dina elever fördjupa sina kunskaper om riksdagens roll i samhället. Besöket inleds med en allmän del om riksdagen och riksdagens uppgifter följt av elevövningar i Riksdagshuset. Alla klasser som läser ett nationellt gymnasieprogram eller grupper som läser någon av gymnasiekurserna i samhällskunskap är välkomna att boka studiebesök för studerande på gymnasienivå.
Boka här
Boka studiebesök för gymnasiet
Genom att boka samtycker du till att kakor används.
Mer om kakor
Genom att boka samtycker du till att dina personuppgifter samlas in i syfte att hantera bokningar av besök. Riksdagsförvaltningen sparar uppgifterna under 2 år. Därefter tas uppgifterna bort.
Behandling av personuppgifter
Välj inriktning på studiebesöket
Du kan välja mellan två inriktningar när du bokar ett studiebesök.
Lagstiftningsprocessen
Hur blir ett förslag till lag? Låt dina elever prova på rollen som riksdagsledamot och arbeta med lagförslag i partigrupper och utskott. Under studiebesöket berättar vi om riksdagen med fokus på lagstiftning. Genom övningar som bygger på upplevelsebaserat lärande får dina elever lära sig mer om lagstiftningsprocessen i riksdagen.
Riksdagen och EU
EU har inflytande på nästan alla politikområden. Det är regeringen som representerar Sverige i EU, men vilken roll har riksdagen? Under studiebesöket berättar vi om riksdagen med fokus på EU-frågor.
Eleverna får även prova på rollen som riksdagsledamot i EU nämnden. Det är en övning som bygger på upplevelsebaserat lärande.
Inför besöket rekommenderar vi att eleverna har översiktliga kunskaper om riksdagens uppgift att stifta lagar. Det är också en fördel om de förstår skillnaden mellan riksdagen och regeringen.
Studiebesök för elever i gymnasiesärskolan
Genom ett lite lugnare tempo och med enklare övningar berättar vi övergripande om riksdagen men med fokus på lagstiftningsprocessen. Studiebesöket är mer anpassat för elever med intellektuell funktionsnedsättning.
Anslutande ledamot
Ibland får klassen träffa en riksdagsledamot för att ställa frågor. För att öka möjligheten att få träffa en ledamot kan ni själva ta kontakt med en politiker. Kontaktuppgifter hittar du under sidan Ledamöter & partier. Om ni har bokat ett möte med en ledamot på egen hand eller om ni inte vill träffa en ledamot i samband med besöket, kontakta besöksbokningen efter genomförd bokning.
Ledamöter & partier
Inför ditt besök
För att boka ett besök ska ni vara minst 10 och högst 35 personer, inklusive lärare och assistenter. Besöket tar 1 timme och 30 minuter. Om klassen träffar en riksdagsledamot tar besöket 2 timmar. Minst en lärare måste följa med gruppen under hela besöket.
Förberedelser och efterarbete
Innan klassen besöker riksdagen rekommenderar vi att ni går igenom lärarhandledningen för studiebesök för gymnasiet. Där finns förslag på hur ni kan förbereda er inför besöket.
Lärarhandledning för studiebesök för gymnasiet(pdf, 738 kB)
Om du vill bygga vidare på vad eleverna lärt sig under besöket finns nedan två uppföljningar av studiebesöket i riksdagen; en för studiebesök med temat Lagstiftningsprocessen och en för studiebesök med temat Riksdagen och EU.
Uppföljning av studiebesöket i riksdagen: Tema riksdagens arbete med EU-frågor(pdf, 2 MB)
Uppföljning av studiebesöket i riksdagen: Tema lagstiftning(pdf, 349 kB)
Kontakt
Om du har frågor är du välkommen att kontakta besöksbokningen som är öppen tisdag–torsdag klockan 9–11.
Viktigt inför besöket
- Kom till entrén på Riksgatan 3 minst 15 minuter före bokad tid. Alla besökare behöver passera säkerhetskontrollen.
- Väskor, kepsar och ytterkläder ska av säkerhetsskäl låsas in i skåp i vårt kapprum.
- Mobiltelefoner ska vara inställda på ljudlöst läge eller avstängda. Det går bra att använda telefonen för att fotografera under besöket.
- Alla besökare över 18 år ska kunna styrka sin identitet. Ta därför med legitimation.
- Vänligen följ rekommendationerna att stanna hemma vid symtom och att vaccinera sig. Den som är ovaccinerad bör följa Folkhälsomyndighetens allmänna råd om att bl.a. hålla avstånd till andra och särskilt undvika nära kontakt med personer i riskgrupper samt personer som är över 70 år.
- Visningar och studiebesök kan komma att ställas in om Riksdagsförvaltningen anser att besöken inte kan genomföras på ett säkert sätt.
Tillgänglighet
- Entrén är tillgänglig för personer med funktionsnedsättning.
- Besökare med hörselnedsättning är välkomna att använda vårt guidesystem. Kontakta gärna besöksbokningen inför besöket om ni vill använda guidesystemet.
Resebidrag
Klasser som har bokat ett studiebesök för gymnasiet kan söka resebidrag från riksdagen. Syftet med bidraget är att fler skolor med långa och dyra resor till Stockholm ska få tillfälle att göra studiebesök i riksdagen.
Det går inte att söka resebidrag för besök i Demokrativerkstaden, visning av Riksdagshuset eller för att besöka en riksdagsledamot.
Ansökningsprocessen
Stegen nedan beskriver vägen från ansökan till utbetalning av resebidraget. Skolan ansöker alltid om resebidraget terminen innan besöket genomförs.
Länken till ansökningsformuläret får du i din bokningsbekräftelse i samband med att du bokar ett Studiebesök för gymnasiet. Kontakta besöksbokningen om du inte har fått din bekräftelse.
Besök under vårterminen
Du kan ansöka om resebidrag från och med att vårterminens tider släpps till och med den 15 december. Tiderna släpps vanligtvis i oktober.
Besök under höstterminen
Du kan ansöka om resebidrag från och med att höstterminens tider släpps till och med den 31 maj. Tiderna släpps vanligtvis i april.
Innan skolan skickar in sin bidragsansökan måste ett studiebesök för gymnasiet bokas. Dessa besök är 1 timme och 30 minuter långa. Avsätt alltid ytterligare 30 minuter eftersom ledamöter många gånger ansluter till besöken.
Då vi även erbjuder andra typer av besök är det viktigt att skolan är uppmärksam på att rätt typ av besök bokas. Det går inte att söka resebidrag för besök i Demokrativerkstaden, visning av Riksdagshuset eller för att besöka en riksdagsledamot.
Skolan fyller i formuläret "Ansökan om resebidrag" och skickar in den elektroniskt. Länken till ansökningsformuläret får du i bokningsbekräftelsen.
Skolan kan ansöka om bidrag för
- de resekostnader som överstiger 250 kronor per person exklusive moms
- boendekostnader på maximalt 100 kronor per person exklusive moms.
För skolor som inte är momsbefriade finns en specialregel; se paragraf 4 i RFS 2015:7.
För varje klass finns möjlighet att få ersättning för två lärare. Även medföljande extra personal till elever som har behov av särskilt stöd får resebidrag.
Bokning av biljetter
Om en klass bokat biljetter som inte är avbokningsbara och sedan inte beviljas resebidrag måste skolan själv stå för kostnaden. Resebidraget täcker inte heller kostnader för personer som inte kunnat följa med på grund av till exempel sjukdom. Vi rekommenderar avbokningsbara biljetter.
Val av färdsätt
Vid val av färdsätt ska skolan välja det billigaste alternativet. Gör en noggrann undersökning när ni beräknar resekostnaden. Begär offert från resebyrå, bussbolag, tågbolag eller flygbolag för att få en mer exakt kostnad. Glöm inte resan till och från flygplatsen. SL-biljetter ersätts inte.
I möjligaste mån bör hänsyn tas till miljön och hållbara resor ska prioriteras.
Om det finns särskilda skäl för att genomföra en tur-och-retur-resa över dagen där det billigaste eller det mest hållbara transportsättet inte väljs ska detta motiveras i ansökan.
Varje år har Riksdagsförvaltningen ett fastställt belopp att fördela för resebidrag. Om ansökningarna överstiger den summan gör Riksdagsförvaltningen ett urval. Pengarna fördelas då proportionellt mellan studieförberedande och yrkesförberedande program. Klasser med lång resväg prioriteras. Högst 10 procent av resebidraget går till komvux på gymnasial nivå och komvux som särskild utbildning på gymnasial nivå.
Riksdagsförvaltningen fattar beslut om resebidrag senast 15 januari för studiebesök under vårterminen och senast 30 juni för besök under höstterminen. Därefter får alla klasser ett skriftligt besked.
Efter genomfört besök fyller skolan i "Blankett för redovisning av resebidrag" och skickar den till Riksdagsförvaltningen. Skolan ska redovisa sina faktiska resekostnader senast 30 dagar efter besöket. Den exakta kostnaden ska styrkas genom kopior på kvitton eller fakturor. Endast offerter eller följesedlar godkänns inte.
När redovisningen har kommit in säkerställer Riksdagsförvaltningen att uppgifterna är korrekta och att skolan har skickat in allt underlag.
Resebidraget betalas ut till det bank- eller plusgironummer som skolan har angett i sin ansökan.