Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-723 25 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utvärdering av elektronikskatten

Interpellation 2019/20:144 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:144 Utvärdering av elektronikskatten av Larry Söder KD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 juli 2017 infördes elektronikskatten, en viktbaserad punktskatt på elektronikvaror som kan uppgå till över 300 kronor per produkt, exklusive moms. Syftet med skatten är att minska konsumtionen

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-12-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:144 av Larry Söder (KD) (pdf, 88 kB)

Migrationsverkets hantering av konvertiter

Interpellation 2019/20:137 av Hans Eklind (KD)

Interpellation 2019/20:137 Migrationsverkets hantering av konvertiter av Hans Eklind KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I tidningen Dagen finns en artikel den 7 november om en ung afghan som åberopar konversion, från muslimsk tro till kristen dito, som asylskäl. I samband med utredningen hos Migrationsverket

Inlämnad: 2019-11-15 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:137 av Hans Eklind (KD) (pdf, 85 kB)

Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD)

Interpellation 2019/20:134 Stärkt konsumentskydd på bostadsrättsmarknaden av Larry Söder KD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Att köpa en bostad är för de allra flesta den största affären vi gör. För oss som konsumenter är det viktigt att vi vet vilka regler som finns kring dessa affärer och vilket

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-29 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2019/20:134 av Larry Söder (KD) (pdf, 103 kB)