Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-723 25 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lagstiftningen kring könsdysfori

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2018/19:308 Lagstiftningen kring könsdysfori av Mikael Oscarsson KD till Socialminister Lena Hallengren S Regeringen har i en lagrådsremiss föreslagit att barn så små som 12 år ska kunna ändra juridiskt kön och att barn så unga som 15 år ska kunna genomgå kirurgiska ingrepp i könsorganen. Enligt regeringen

Inlämnad: 2019-08-28 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:308 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 132 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lagstiftningen kring könsdysfori

Lagändring för att stoppa vårdmomsen

Skriftlig fråga 2018/19:914 av Hampus Hagman (KD)

Fråga 2018/19:914 Lagändring för att stoppa vårdmomsen av Hampus Hagman KD till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 juli började Skatteverket tillämpa den så kallade vårdmomsen. Den innebär att inhyrning av legitimerad vårdpersonal, konsulttjänster och många underleverantörslösningar inom vård och omsorg momsbeläggs.

Inlämnad: 2019-08-22 Svarsdatum: 2019-09-06 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:914 av Hampus Hagman (KD) (pdf, 92 kB)

Omförhandling av priset på ubåten A26

Skriftlig fråga 2018/19:861 av Mikael Oscarsson (KD)

Fråga 2018/19:861 Omförhandling av priset på ubåten A26 av Mikael Oscarsson KD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Den 17 mars 2015 beställde regeringen två A26-ubåtar av Saab Kockums, till en maximal kostnad av 8,2 miljarder kronor. Denna prislapp har dock ett krav, nämligen att minst ett annat land köper en eller

Inlämnad: 2019-07-31 Svarsdatum: 2019-08-15 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2018/19:861 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 89 kB)