Abir Al-Sahlani (C)

Abir Al-Sahlani (C)

Europaparlamentariker

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Politiskt sakkunnig
Född år 1976

Aktuella uppdrag

    • Europaparlamentet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2019-07-02 – 2024-07-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Suppleant 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-01-14 – 2019-06-19
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:SfU21 4 juni 2014 Särskilt ömmande omständigheter
Interpellationsdebatt 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S) 5 november 2013 Ökningen av antalet dödsolyckor
Interpellationsdebatt 2013/14:62 av Björck, Patrik (S) 5 november 2013 Ungdomsarbetslösheten
Interpellationsdebatt 2013/14:46 av Pärssinen, Raimo (S) 5 november 2013 Arbetslösheten

med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 - krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2018/19:114 Strategisk exportkontroll 2018 krigsmateriel och produkter med dubbla användningsområden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inte undergräva svensk exportkontroll och


Utskottsberedning: 2018/19:UU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:3100 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 2017-2018

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L)

Motion till riksdagen 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. C, L med anledning av skr. 2018/19:104 Sveriges medlemskap i FN:s säkerhetsråd 20172018 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en oberoende utvärdering av Sveriges medlemskap i säkerhetsrådet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:UU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 1 avslag, 1 bifall,

Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (docx, 72 kB) Motion 2018/19:3090 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, L) (pdf, 89 kB)

Ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:62 av Björck, Patrik (S)

den 24 oktober Interpellation 2013/14:62 Ungdomsarbetslösheten av Patrik Björck S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Vi har i Sverige en chockerande hög ungdomsarbetslöshet. Man skulle kunna tro att det var ett prioriterat område för regeringen att lägga förslag för att vända denna oroande utveckling.

Inlämnad: 2013-10-24 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomsarbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se