Acko Ankarberg Johansson (KD)

Acko Ankarberg Johansson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 291
Titel Begravningsentreprenör.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post acko.ankarberg.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2018-09-24 – 2018-10-23
    • Kristdemokraterna

    • Partisekreterare 2010-12-17 – 2018-09-11
    • Socialutskottet

    • Ordförande 2018-10-25 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU8 16 maj 2019 Hälso- och sjukvårdsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Interpellationsdebatt 2018/19:55 av Acko Ankarberg Johansson (KD) 26 februari 2019 Nationell primärvårdsreform
Interpellationsdebatt 2018/19:31 av Acko Ankarberg Johansson (KD) 12 februari 2019 En förstärkt nationell cancerstrategi

Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområdesmotion 16 Utbildning och universitetsforskning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1 Inledning och idépolitisk utgångspunkt 2 Kvalitetssäkra skolans metoder 2.1 Inför evidensbaserade antimobbningsprogram 2.2 Vidga


Utskottsberedning: AU FiU KrU SfU SoU 2019/20:KU1 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 277 kB) Motion 2019/20:3188 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 407 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. KD Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa fribeloppet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:2788 av Gudrun Brunegård m.fl. (KD) (pdf, 122 kB)

Bygg nya stambanor för höghastighetståg

Motion 2019/20:2731 av Acko Ankarberg Johansson och Andreas Carlson (båda KD)

Motion till riksdagen 2019/20:2731 av Acko Ankarberg Johansson och Andreas Carlson båda KD Bygg nya stambanor för höghastighetståg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för att Sverigeförhandlingens intentioner om en sammanhållen utbyggnad av nya stambanor genomförs


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2731 av Acko Ankarberg Johansson och Andreas Carlson (båda KD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2731 av Acko Ankarberg Johansson och Andreas Carlson (båda KD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se