Agne Hansson (C)

Agne Hansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län
Titel ämneslärare
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1987-11-17 – 2006-10-02
    • Ledig 1987-10-14 – 1987-11-16
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1987-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Ordförande 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Suppleant 1983-10-04 – 1987-10-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2001-09-27 – 2002-10-08
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott

Motion 2005/06:Ju51 av Johan Linander m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra vissa särskilt allvarliga brott och begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett nytt förslag i enlighet med vad i motionen anförs. Inledning Regeringen föreslår i proposition 2005/06:177 Åtgärder för att förhindra


Utskottsberedning: 2005/06:JuU30
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju51 av Johan Linander m.fl. (c) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2005/06:149 Kvalificerad skyddsindentitet

Motion 2005/06:Ju45 av Johan Linander m.fl. (c)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av reglering i lag av användandet av kvalificerad skyddsidentitet. Motivering Centerpartiet välkomnar förslaget till lag om kvalificerade skyddsidentiteter. Polismän som arbetar med spanings- och utredningsverksamhet


Utskottsberedning: 2005/06:JuU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ju45 av Johan Linander m.fl. (c) (doc, 41 kB)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L21 av Viviann Gerdin m.fl. (c)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Inledning 2 4 Miljö och hälsa går hand i hand 3 4.1 Hälsa 3 4.2 Solidaritet 3 5 Gör det lättare för konsumenten att välja eller välja bort 4 5.1 Ursprung 4 5.2 Tydlighet och kvalitet 5 5.3 Bättre märkning i restaurangbranschen 6


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2005/06:L21 av Viviann Gerdin m.fl. (c) (doc, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se