Agne Hansson (C)

Agne Hansson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län
Titel ämneslärare
Född år 1938

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1987-11-17 – 2006-10-02
    • Ledig 1987-10-14 – 1987-11-16
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1987-10-13
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-20
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-12-18 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Ordförande 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Suppleant 1983-10-04 – 1987-10-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2001-09-27 – 2002-10-08
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

ändring av fastighetsmäklarlagen

Skriftlig fråga 1999/2000:1410 av Hansson, Agne (c)

den 8 september Fråga 1999/2000:1410 av Agne Hansson c till justitieminister Laila Freivalds om ändring av fastighetsmäklarlagen I mars 1998 beslutade riksdagen enligt lagutskottets betänkande 1997/98:LU15 om att begära förslag från regeringen om ändringar i fastighetsmäklarlagen så att det blir möjligt att mäkla företagsförsäljningar

Inlämnad: 2000-09-08 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället

Motion 1999/2000:Fi62 av Rolf Kenneryd m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi62 av Kenneryd, Rolf c med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället Inledning En väl fungerande offentlig upphandling är av stor betydelse för sam- hällsekonomin. Staten, lanstingen, kommunerna och deras bolag köper varje år varor och tjänster


Utskottsberedning: ----2000/01:FiU8
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen

Motion 1999/2000:A25 av Margareta Andersson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1999/2000:A25 av Andersson, Margareta c med anledning av prop. 1999/2000:143 Ändringar i jämställdhetslagen m.m. En samlad lagstiftning Jämlikhet innebär inte med automatik likhet, snarare lika möjligheter att vara olika. Det handlar om individers rättighet att oavsett kön, etnicitet, hudfärg,


Utskottsberedning: --2000/01:AU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se