Åke Carnerö (KD)

Åke Carnerö (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

rekrytering av officerare inom Försvarsmakten

Skriftlig fråga 2001/02:1022 av Carnerö, Åke (kd)

den 10 april Fråga 2001/02:1022 av Åke Carnerö kd till försvarsminister Björn von Sydow om rekrytering av officerare inom Försvarsmakten I Försvarsmaktens budgetunderlag för år 2003 BU03 redovisas ett förslag till reducering av officersrekrytering för åren 2003 och 2004 med totalt 600 yrkesofficerare. Regeringen har

Inlämnad: 2002-04-10 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

säkrare ledningsgator

Skriftlig fråga 2001/02:501 av Carnerö, Åke (kd)

den 10 januari Fråga 2001/02:501 av Åke Carnerö kd till näringsminister Björn Rosengren om säkrare ledningsgator Återigen har det snöat i Sverige vilket har medfört att kullfallna träd orsakat avbrott i elförsörjningen i flera områden runtom i landet. Enligt min uppfattning beror elavbrotten bl.a. på brister i det

Inlämnad: 2002-01-10 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

samhällets hantering av nya hot

Skriftlig fråga 2001/02:7 av Carnerö, Åke (kd)

den 20 september Fråga 2001/02:7 av Åke Carnerö kd till försvarsminister Björn von Sydow om samhällets hantering av nya hot Terrorattackerna i USA den 11 september 2001 har på ett skrämmande sätt visat på den osäkerhet som de nya säkerhetshoten medför för det fredstida samhället. Beredskapen mot svåra och oväntade

Inlämnad: 2001-09-20 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se