Åke Carnerö (KD)

Åke Carnerö (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1991/92:K27 av Åke Carnerö (kds)

Motion till riksdagen 1991/92:K27 av Åke Carnerö kds med anledning av prop. 1991/92:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1992/93, m.m. kompletteringsproposition Informationsarbetet inför EES och eventuell EG- anslutning Sveriges förhållande till det europeiska integrationsarbetet engagerar


Utskottsberedning: --1991/92:KU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93

Motion 1991/92:Fö8 av Fanny Rizell m.fl. (kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Fö8 av Fanny Rizell m.fl. kds med anledning av prop. 1991/92:102 Totalförsvarets utveckling till och med budgetåret 1996/97 samt anslag för budgetåret 1992/93 Inom ramen för totalförsvarets roll har det civila försvaret följande huvuduppgifter:värna civilbefolkningen mot verkningarna av


Utskottsberedning: --1991/92:FiU29 1991/92:FöU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ämnet historia på mellanstadiet

Motion 1991/92:Ub270 av Åke Carnerö (kds)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub270 av Åke Carnerö kds Ämnet historia på mellanstadiet I vårt land liksom i övriga Västeuropa har under det senaste året allt fler yttringar av rasism och främlingsfientlighet förekommit. Dessa skall inte överdrivas men får på inget sätt nonchaleras som barnsliga protester mot lagar


Utskottsberedning: --1991/92:UbU19
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se