Åke Carnerö (KD)

Åke Carnerö (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Suppleant 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Vice ordförande 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1992/93:232 Fiskelag, m.m.

Motion 1992/93:Jo103 av Åke Carnerö (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo103 av Åke Carnerö kds med anledning av prop. 1992/93:232 Fiskelag, m.m. Husbehovsfisket på Västkusten Många människor är i huvudsak positiva till en redskapsbegränsning för fritidsfiskare. Dock upprörs många över att gammal fisketradition och fiskekultur kan komma att decimeras genom


Utskottsberedning: --1992/93:JoU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T82 av Åke Carnerö (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:T82 av Åke Carnerö kds med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Europaväg 6 genom Bohuslän Högt ställda krav på en god miljö är ett av de centrala politiska målen. En förutseende infrastrukturplanering och utbyggnad som är skonsam mot miljön är härvid


Utskottsberedning: --1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T81 av Åke Carnerö (kds)

Motion till riksdagen 1992/93:T81 av Åke Carnerö kds med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. Bohusbanan Genom Bohuslän går den 18 mil långa Bohusbanan mellan Göteborg och Strömstad. En 3 mil lång grensträcka går från Munkedal Smedberg till Lysekil. Trots låg standard på banan


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se