Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kompetensförsörjning

Skriftlig fråga 2020/21:1248 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2020/21:1248 Kompetensförsörjning av Alexander Christiansson SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Bristen på arbetskraft inom de flesta branscher är en ödesfråga inom såväl offentlig som privat sektor. Listan på yrken som beräknas sakna arbetskraft inom den närmsta tiden kan göras lång, både inom yrken som kräver

Inlämnad: 2021-01-13 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1248 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 85 kB)

Brott mot småföretag

Skriftlig fråga 2020/21:1075 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2020/21:1075 Brott mot småföretag av Alexander Christiansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Många småföretagare upplever att brottsligheten har ökat under de senaste decennierna. Brottsligheten tar sig olika uttryck, men det som småföretagen själva lyfter som mest problematiskt är stöld,

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1075 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 86 kB)

Stöd till småföretag

Skriftlig fråga 2020/21:1071 av Alexander Christiansson (SD)

Fråga 2020/21:1071 Stöd till småföretag av Alexander Christiansson SD till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens förslag till åtgärder för småföretagens utsatta situation på grund av covid-19 har tyvärr visat sig vara bristfälliga och ofta till begränsad hjälp, inte minst för enskilda näringsidkare. Beskedet

Inlämnad: 2020-12-17 Svarsdatum: 2021-01-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1071 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se