Alexander Christiansson (SD)

Alexander Christiansson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 263
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexander.christiansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-01-15
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-12-14 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant EU-nämnden 18-. Suppleant Europarådets svenska delegation 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Brott mot småföretag

Interpellation 2020/21:321 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2020/21:321 Brott mot småföretag av Alexander Christiansson SD till Statsrådet Mikael Damberg S Att starta och driva sitt första företag är oftast ett stort steg i livet för den som vill förverkliga sin dröm. Som enskild näringsidkare ställs man inför en rad utmaningar för att få lönsamhet i verksamheten.

Inlämnad: 2021-01-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:321 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 87 kB)

Åtgärder för att bekämpa romansbedrägerier

Interpellation 2020/21:60 av Alexander Christiansson (SD)

Interpellation 2020/21:60 Åtgärder för att bekämpa romansbedrägerier av Alexander Christiansson SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De senaste decenniernas digitalisering har förändrat vårt samhälle i grundvalarna. I en tid av digital utveckling har människors vardag blivit enklare i många avseenden.

Inlämnad: 2020-10-14 Svarsdatum: 2020-11-03 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2020/21:60 av Alexander Christiansson (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för att bekämpa romansbedrägerier

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se