Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Titel Civilekonom.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexandra.anstrell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-09-20 – 2020-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2020-02-04 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14, 16-17 och 18- (statsrådsersättare 140929-141003 och ersättare 160801-170131). Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19 samt EU-nämnden 18-. Extra suppleant utbildningsutskottet 16-17.
  • Föräldrar

    Karl Eliasson och Maud Lindell.
  • Utbildning

    Åre turist- och hotellskola. Ekon. kand., Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Bykrogen, Åre. Brinkeboda Wärdshus, Mörsil. Lundsgården, Åre. Hummelstugan, Åre. Hotel Weisses Rössl, Sankt Wolfgang, Österrike. Linders Resor. Ticket resebyråer AB. Ticket Travel Group AB.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge. Ledamot, kommunstyrelsen. 2:e vice ordförande, grund- och förskolenämnden. Ledamot, Haninge Holding AB. Representant för kommunförbundet Stockholms län i Operation Kvinnofrid.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderaterna i Haninge. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Stockholms län. Ledamot, Vårljus AB. Ledamot, SRV återvinning AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Sveriges hästnäring

Interpellation 2021/22:67 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2021/22:67 Sveriges hästnäring av Alexandra Anstrell M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I Sverige bedrivs hästverksamhet i många olika former. I begreppet hästverksamhet ingår, enligt Skatteverkets egna promemoria, trav och galopp, alla ridsportens grenar till exempel dressyr och hoppning hästträning

Inlämnad: 2021-10-20 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:67 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 85 kB)

Åtgärder mot en ökad vargstam

Interpellation 2021/22:66 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2021/22:66 Åtgärder mot en ökad vargstam av Alexandra Anstrell M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Sjundareviret sträcker sig ungefär från E4:an mellan Södertälje och Vagnhärad och bort till sjön Klämmingen i väst. Sedan den 21 augusti har det inträffat fem angrepp mot fårbesättningar i Sjundareviret,

Inlämnad: 2021-10-19 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2021/22:66 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 89 kB)

Åtgärder för att minska nyrekryteringen och bryta segregationen

Skriftlig fråga 2021/22:174 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2021/22:174 Åtgärder för att minska nyrekryteringen och bryta segregationen av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Sedan 2015 listar polisen de områden i Sverige där kriminella har en inverkan på lokalsamhället. Det handlar om ett sextiotal områden i de tre kategorierna utsatt område, riskområde

Inlämnad: 2021-10-15 Svarsdatum: 2021-10-27 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2021/22:174 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se