Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Titel Civilekonom.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexandra.anstrell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2019-09-20 – 2020-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Suppleant 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagens delegation till Arktiska parlamentarikerkonferensen

    • Ledamot 2020-02-04 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14, 16-17 och 18- (statsrådsersättare 140929-141003 och ersättare 160801-170131). Ledamot försvarsutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-19, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19 samt EU-nämnden 18-. Extra suppleant utbildningsutskottet 16-17.
  • Föräldrar

    Karl Eliasson och Maud Lindell.
  • Utbildning

    Åre turist- och hotellskola. Ekon. kand., Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Bykrogen, Åre. Brinkeboda Wärdshus, Mörsil. Lundsgården, Åre. Hummelstugan, Åre. Hotel Weisses Rössl, Sankt Wolfgang, Österrike. Linders Resor. Ticket resebyråer AB. Ticket Travel Group AB.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge. Ledamot, kommunstyrelsen. 2:e vice ordförande, grund- och förskolenämnden. Ledamot, Haninge Holding AB. Representant för kommunförbundet Stockholms län i Operation Kvinnofrid.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Moderaterna i Haninge. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Stockholms län. Ledamot, Vårljus AB. Ledamot, SRV återvinning AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Beredskapslager av fryst blodplasma

Skriftlig fråga 2019/20:2097 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:2097 Beredskapslager av fryst blodplasma av Alexandra Anstrell M till Socialminister Lena Hallengren S Vid Karolinska institutet har man i en studie testat att ge patienter blodplasma från tillfrisknade covid-19-patienter. Studien visade att om man ger blodplasma med neutraliserade antikroppar kan man bli

Inlämnad: 2020-09-02 Svarsdatum: 2020-09-09 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2097 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Sveriges militära insatser i Mali

Skriftlig fråga 2019/20:2052 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:2052 Sveriges militära insatser i Mali av Alexandra Anstrell M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Efter en statskupp i Mali har landet nu gått över i en politisk övergångsperiod. Militärjuntan som tagit makten i landet har utlovat nyval. Det är en orolig tid i Mali, och det verkar nu som att samtalen

Inlämnad: 2020-08-26 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2052 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 78 kB)

Antalet polisanställda i Sverige

Skriftlig fråga 2019/20:2045 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:2045 Antalet polisanställda i Sverige av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Moderaterna har tidigare efterfrågat riksdagens utredningstjänst, RUT, att analysera möjligheterna att öka antalet polisanställda med 10 000 till 2024. RUT anser att det nuvarande målet om 1 045 nya polisstudenter

Inlämnad: 2020-08-25 Svarsdatum: 2020-09-10 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:2045 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se