Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Det kan innebära vissa störningar. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Alexandra Anstrell (M)

Alexandra Anstrell (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 212
Titel Civilekonom.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alexandra.anstrell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-09-20 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2016-08-01 – 2017-01-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-04
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14 och 16- (statsrådsersättare 140929-141003 och ersättare 160801-). Extra suppleant utbildningsutskottet 16-.
  • Föräldrar

    Karl Eliasson och Maud Lindell.
  • Utbildning

    Åre Turist Hotell skola. Ekonomie kandidatexamen, Uppsala universitet.
  • Anställningar

    Bykrogen, Åre. Brinkeboda Wärdshus, Mörsil. Lundsgården, Åre. Hummelstugan, Åre. Hotel Weisses Rössl, Sankt Wolfgang, Österrike. Linders resor. Ticket resebyråer AB. Ticket Travel Group AB.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haninge. Ledamot, kommunstyrelsen, Haninge. 2:e vice ordförande, socialnämnden, Haninge. Ledamot, Haninge Holding AB. Ledamot, stiftelsen Tyrestaskogen. 2:e vice i beredningen för mänskliga rättigheter, Haninge. Representant, Kommunförbundet Stockholms Län (KSL) i Operation Kvinnofrid.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Haninge. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse i Stockholms län. Ledamot, Moderatkvinnornas nationella styrelse. Ledamot, Vårljus AB. Ledamot, SRV återvinning AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 14 november 2019 Frågestund
Frågestund 19 september 2019 Frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:311 av Alexandra Anstrell (M) 17 september 2019 Ändamålsenligt materiel för kvinnor i försvaret
Interpellationsdebatt 2018/19:215 av Alexandra Anstrell (M) 3 juni 2019 Trygga familje- och jourhem

Bättre möjligheter att rekrytera både kvinnor och män till officersyrket

Interpellation 2019/20:118 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2019/20:118 Bättre möjligheter att rekrytera både kvinnor och män till officersyrket av Alexandra Anstrell M till Försvarsminister Peter Hultqvist S Sverige har ett stort behov av att kunna rekrytera fler officerare till Försvarsmakten i ljuset av de förslag som finns när det gäller att öka krigsorganisationen

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:118 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:29 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med en samlad bedömning av


Utskottsberedning: 2019/20:UFöU3

Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3417 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om betydelsen av handel, ekonomisk tillväxt, kvinnors tillgång till utbildning, förvärvsarbete och äganderätt


Utskottsberedning: 2019/20:UU6

Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3395 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se