Ali Esbati (V)

Ali Esbati (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 171
Titel Ekonom.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865022
E-post ali.esbati[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-05-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 130213-130430 och 131114-140929). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14- och konstitutionsutskottet 14-, extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 13 och 14.
  • Föräldrar

    Parvin Eftekhari; ekonom, revisor, ekonomiassistent. Mohammad Taghi Esbati, ekonom, taxichaufför.
  • Utbildning

    Danderyds gymnasium och Tensta gymnasium, slutår 95. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm, examen 04. Stockholms universitet, kurser i ryska, matematik och filosofi.
  • Anställningar

    Internationell sekreterare, Ung Vänster 95-96. Förbundsordförande, Ung Vänster 01-04. Politisk sekreterare/ekonom, Vänsterpartiets riksdagskansli 05-07. Debattredaktör, Tidningen Klassekampen, Oslo 08. Utredare/Verksamhetschef, Manifest senter for samfunnsanalyse, Oslo 09-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Upphandlingsmyndighetens insynsråd 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Vänsterpartiets programkommission 98-08 och 12-16, varav 04-08 och 14-16 som ordförande.
  • Litteratur

    Rasismer i Europa, Agora (04, tillsammans med andra). Skyll på demokratin - Eliten, EMU-segern och vänsterns nya uppgifter (04, tillsammans med andra). Från förvirring till förändring - tio röster om behovet av en radikal vänster (05, tillsammans med andra). Agenda - julafton för allt reaktionärt, bloggtexter i urval (06). Högerns svarta bok (10, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldigheter för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldigheter för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla institut som tillhandahåller betalkonton med grundläggande funktioner

2019-10-15

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande. 2  Inledning Regeringen föreslår i proposition


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering

Motion 2019/20:3012 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3012 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning


Utskottsberedning: 2019/20:AU1

Motion 2019/20:3012 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3012 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se