Ali Esbati (V)

Ali Esbati (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 171
Titel Ekonom.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865022
E-post ali.esbati[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-07-28 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-05-12 – 2016-07-27
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-05-11
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2013-11-14 – 2014-09-29
    • Extra suppleant 2013-02-13 – 2013-04-30
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-02-04

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 130213-130430 och 131114-140929). Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-. Suppleant utrikesutskottet 14-18, konstitutionsutskottet 14- och EU-nämnden 19-. Extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 13 och 14. Ledamot riksbanksfullmäktige 18-.
  • Föräldrar

    Ekonomen och taxichauffören Mohammad Taghi Esbati och ekonomen Parvin Eftekhari.
  • Utbildning

    Danderyds gymnasium och Tensta gymnasium, slutår 95. Civilekonomexamen, Handelshögskolan i Stockholm, examen 04. Stockholms universitet, kurser i ryska, matematik och filosofi.
  • Anställningar

    Internationell sekreterare, Ung Vänster 95-96. Förbundsordförande, Ung Vänster 01-04. Politisk sekreterare/ekonom, Vänsterpartiets riksdagskansli 05-07. Debattredaktör, Tidningen Klassekampen, Oslo 08. Utredare/Verksamhetschef, Manifest senter for samfunnsanalyse, Oslo 09-13.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot Upphandlingsmyndighetens insynsråd 16-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Vänsterpartiets partistyrelse 18-. Ledamot, Vänsterpartiets programkommission 98-08 och 12-16, och ordförande 04-08 och 14-16.
  • Litteratur

    Rasismer i Europa, Agora (04, tillsammans med andra). Skyll på demokratin - Eliten, EMU-segern och vänsterns nya uppgifter (04, tillsammans med andra). Från förvirring till förändring - tio röster om behovet av en radikal vänster (05, tillsammans med andra). Agenda - julafton för allt reaktionärt, bloggtexter i urval (06). Högerns svarta bok (10, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030

Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. V med anledning av skr. 2021/22:247 Sveriges genomförande av Agenda 2030 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med förslag på hur länsstyrelsernas roll i arbetet med Agenda

Inlämnad: 2022-06-09 Förslag: 8
Utskottsberedning: 2022/23:FiU7

Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2021/22:4768 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 – Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:252 Extra ändringsbudget för 2022 Stöd till jordbruket och fiskerinäringen samt kompensation för höga energipriser 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om kompensation för höga drivmedelskostnader.

Inlämnad: 2022-06-07 Förslag: 5
Utskottsberedning: 2021/22:FiU48

Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4762 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V) (pdf, 94 kB)

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4706 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4706 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen skyndsamt bör återkomma med förslag om höjd


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2021/22:4706 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:4706 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.