Alireza Akhondi (C)

Alireza Akhondi (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 285
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post alireza.akhondi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 18- och civilutskottet 18-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, DUA:s politiska referensgrupp.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2020/21:162 Riksrevisionens rapport om särskild löneskatt för äldre

Motion 2020/21:4002 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:4002 av Per Åsling m.fl. C med anledning av skr. 2020/21:162 Riksrevisionens rapport om särskild löneskatt för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till en utvärdering av den särskilda löneskatten för


Utskottsberedning: 2020/21:SkU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4002 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4002 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Certifierade pannoperatörer

Skriftlig fråga 2020/21:2180 av Alireza Akhondi (C)

Fråga 2020/21:2180 Certifierade pannoperatörer av Alireza Akhondi C till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Den 1 december 2020 trädde nya krav i kraft vad gäller certifierade pannoperatörer. Det är Arbetsmiljöverkets föreskrift 2017:3 som kräver certifiering av pannoperatör som övervakar panna i klass A eller B enligt

Inlämnad: 2021-03-12 Svarsdatum: 2021-03-24 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2180 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 87 kB)

Felaktig folkbokföring

Skriftlig fråga 2020/21:2179 av Alireza Akhondi (C)

Fråga 2020/21:2179 Felaktig folkbokföring av Alireza Akhondi C till Finansminister Magdalena Andersson S Många gånger har vi kunnat läsa artiklar i tidningar om personer som upptäcker att det finns för denne helt okända personer folkbokförda på den egna adressen. Vi vet inte hur vanligt det är att personer utan tillåtelse

Inlämnad: 2021-03-12 Svarsdatum: 2021-03-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2179 av Alireza Akhondi (C) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se