Amanda Agestav (KD)

Amanda Agestav (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2000-02-01
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2000-11-15 – 2002-09-29
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

adoptionsbidraget

Skriftlig fråga 2000/01:922 av Agestav, Amanda (kd)

den 16 mars Fråga 2000/01:922 av Amanda Agestav kd till statsrådet Ingela Thalén om adoptionsbidraget Riksdagen beslutade i samband med budgeten för 2001 att bidraget till adoptivföräldrar skulle öka till 40 000 kr. Denna ökning skedde den 1 januari 2001. Adoptionsorganisationerna har nu höjt priserna på adoption med

Inlämnad: 2001-03-16 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

ledighet för fosterföräldrar

Skriftlig fråga 2000/01:895 av Agestav, Amanda (kd)

den 14 mars Fråga 2000/01:895 av Amanda Agestav kd till statsrådet Ingela Thalén om ledighet för fosterföräldrar Att ge barn en bra start är oerhört viktigt. Det är positivt att det finns pappadagar för nyblivna föräldrar. En nybliven pappa har rätt till 10 dagars ersättning i samband med ett barns födelse eller adoption.

Inlämnad: 2001-03-14 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

officersbristen

Skriftlig fråga 2000/01:369 av Agestav, Amanda (kd)

den 6 december Fråga 2000/01:369 av Amanda Agestav kd till försvarsminister Björn von Sydow om officersbristen Riksdagens beslut den 30 mars 2000 innebar en stor förändring av Försvarsmaktens grundorganisation. Ett stort antal utbildningsförband beslutade riksdagen att lägga ned. Försvarsmakten fick i uppgift att ta

Inlämnad: 2000-12-07 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se