Amanda Palmstierna (MP)

Amanda Palmstierna (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 27
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post amanda.palmstierna[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-10-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-10-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2019-10-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-10-03 –
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Konsumtionens miljöpåverkan

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna båda MP Konsumtionens miljöpåverkan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett mål för konsumtionsbaserade utsläpp och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: MJU SkU

Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3310 av Karolina Skog och Amanda Palmstierna (båda MP) (pdf, 80 kB)

En hållbar mineralpolitik

Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. MP En hållbar mineralpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda hur man kan verka för ökad återvinning av oanvända metaller och sten i vår bebyggda miljö urban mining och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KU MJU NU SkU UU

Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:2852 av Jonas Eriksson m.fl. (MP) (pdf, 110 kB)

Förläng livet på prylarna och planeten

Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. MP Förläng livet på prylarna och planeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tvinga producenter att berätta för oss konsumenter hur länge deras produkter är byggda för att hålla, och detta tillkännager riksdagen


Utskottsberedning: CU MJU

Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3305 av Emma Hult m.fl. (MP) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se