Anders Åkesson (C)

Anders Åkesson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län, plats 11
Titel Utbildningsledare.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-15 – 2012-09-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och trafikutskottet 10-. Suppleant utrikesutskottet 06-10, kulturutskottet 11-12 och 14- och civilutskottet 12-14. Ledamot krigsdelegationen 10-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Kyrkovaktmästaren Åke Johansson och kyrkovaktmästaren Ulla-Britt Johansson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Kalmar, slutår 79. Massmedia kommunikation, Högskolan i Kalmar, slutår 01.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF 80-82. Kyrkovaktmästare 82-89. Ombudsman, Centerpartiet 89-00. Ombudsman, Företagarnas Riksorganisation 00. Utbildningsledare, Studieförbundet Vuxenskolan 00-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelsen för Medieinstitutet Fojo, Linnéuniversitetet 07-12, ordförande 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 85-02. Ledamot, kommunstyrelsen 91-94, fritidsnämnden 85-88 och byggnadsnämnden 88-02. Landstingsfullmäktig, Kalmar läns landsting 02-10. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar län, fullmäktig 97-02, styrelsen 97-06, arbetsutskottet 97-06. Vice ordförande, Regionförbundet i Kalmar län 98-02, ordförande 02-06. Ledamot, lokalt kyrkoråd, samfällighetsfullmäktige, Svenska kyrkan i Kalmar. Ordförande, kyrkogårds- och fastighetsnämnden, Kalmar kyrkliga samfällighet 82-13. Ordförande i samfällighetens fastighetsutskott 13-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Centerpartiets lokalavdelning i Kalmar 85-12. Ledamot, Centerpartiets kommunkrets 82-14, distriktsstyrelsen 97- och partistyrelsen 04-. Styrelseledamot, Företagarna i Kalmar 01-. Centerpartiet, Kalmar läns styrelse 97-. Centerpartiets nationella styrelse 04-. Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 05-12. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-11. Styrelseledamot, Eccocom AB 13-.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tjustbanan och riksväg 35 mellan Västervik och Linköping

Motion 2009/10:T373 av Anders Åkesson och Staffan Danielsson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:T373 av Anders Åkesson och Staffan Danielsson c Tjustbanan och riksväg 35 mellan Västervik och Linköping c534 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla och förbättra järnvägen och vägen mellan Västervik och


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T373 av Anders Åkesson och Staffan Danielsson (c) (doc, 38 kB)

Förbättrad cancervård i hela Sverige

Motion 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg c Förbättrad cancervård i hela Sverige c444 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en höjd kvalitet och likvärdighet i cancervården i hela landet. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:So596 av Anders Åkesson och Stefan Tornberg (c) (doc, 41 kB)

Införselmoms

Motion 2009/10:Sk405 av Anders Åkesson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Sk405 av Anders Åkesson c Införselmoms c529 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att undersöka möjligheten att låta importerande företag kvitta införselmomsen mot senare momsredovisning i syfte att stärka de importerande


Utskottsberedning: 2009/10:SkU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Sk405 av Anders Åkesson (c) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se