Anders Borg (M)

Anders Borg (M)

Tidigare ersättare

Parti Moderaterna
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1994-10-03 – 1994-10-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2006-10-24
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2006-10-06 – 2014-10-03

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.