Anders Hansson (M)

Anders Hansson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 16
Titel Tullinspektör/Jur.kand.
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865501
E-post anders.hansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-03-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2011-01-10 – 2011-03-04
    • Ordinarie 2009-05-01 – 2011-01-09
    • Ledig 2009-03-02 – 2009-04-30
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-03-01
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-10-28

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot försvarsutskottet 10-14, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11 och 12 och justitieutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 06-10, näringsutskottet 06-10, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 13 och 14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14.
  • Utbildning

    Jur. kand., Lunds universitet. Reservofficer.
  • Anställningar

    Brottsutredare/tullinspektör, Tullkriminalen i Malmö.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Nämndeman, Trelleborgs tingsrätt 01- 03. Suppleant, Nämnden för brottsskadeersättning 09- och Rättshjälpsnämnden 09-11. Ledamot, insynsrådet för Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB) 11-14. Ledamot, insynsrådet för Åklagarmyndigheten 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Vellinge 98-. Ledamot, M-nämnden 98- 06. Ledamot, Vellingebostäder AB 10-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Moderaterna i Skanör och Falsterbo 10-.
  • Bostadsort

    Vellinge

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:TU14 5 juni 2019 Sjöfartsfrågor
Interpellationsdebatt 2018/19:180 av Anders Hansson (M) 3 maj 2019 Tonnageskatten
Interpellationsdebatt 2018/19:177 av Anders Hansson (M) 30 april 2019 Farledsavgifter
Interpellationsdebatt 2018/19:174 av Anders Hansson (M) 30 april 2019 Upphandling av nattåg

med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. M med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en översyn av cyber- och informationssäkerheten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3387 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 86 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för fortsatt integration och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. M Utgiftsområde 22 Kommunikationer Sammanfattning En fungerande infrastruktur är en förutsättning för att Sverige och svenska företag ska kunna stå sig väl i en allt hårdare global konkurrens. Detta lägger grunden för fler jobb och tillväxt. Människor och företag


Utskottsberedning: 2019/20:TU1

Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3295 av Jessika Roswall m.fl. (M) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se