Anders Karlsson (S)

Anders Karlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra
Titel Ombudsman
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2007-09-18
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2007-09-20 – 2010-10-04
    • Ledamot 2007-09-18 – 2007-09-19
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Vice ordförande 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-02-28
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2004-06-19 – 2010-10-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2007-10-04 – 2010-10-12
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2010-11-01 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2013/14:479 av Anders Karlsson (S) 26 juni 2014 Arbetslösheten i Skåne
Interpellationsdebatt 2013/14:451 av Ann-Kristine Johansson (S) 3 juni 2014 Det nordiska skatteavtalet
Interpellationsdebatt 2013/14:480 av Anders Karlsson (S) 2 juni 2014 Månadsuppgifter
Interpellationsdebatt 2013/14:253 av Persson, Peter (S) 25 mars 2014 Skattesänkningar och jobb

Vägcabotage

Interpellation 2006/07:684 av Karlsson, Anders (s)

den 24 augusti Interpellation 2006/07:684 Vägcabotage av Anders Karlsson s till statsrådet Åsa Torstensson c Utländska åkare utför transportarbete, så kallat vägcabotage, i Sverige i dag utan begränsning. Det leder till att svenska åkerier får allt svårare att hävda sig i konkurrensen. Tillkomsten av tillfälligt

Inlämnad: 2007-08-24 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra ramar för utgiftsområden samt att anvisa ändrade och nya anslag enligt specifikation i tabell 1 i motionen. Riksdagen tillkännager för


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20 2006/07:FiU21
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:Fi10 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 62 kB)

med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition

Motion 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:100 2007 års ekonomiska vårproposition Fler jobb inte ökade klyftor Svensk ekonomi utvecklas starkt. Tillväxten är hög, sysselsättningen stiger och arbetslösheten sjunker. Samtidigt är såväl inflation som räntor låga. Den är ett


Utskottsberedning: 2006/07:FiU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2006/07:Fi6 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 272 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se