Anders Lönnberg (S)

Anders Lönnberg (S)

Tidigare ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-01-31

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-11-01 – 2016-04-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-31
    • Extra suppleant 2015-11-06 – 2016-04-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-01 – 2017-08-31
    • Utrikesutskottet

    • Extra suppleant 2017-04-01 – 2017-08-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 15-16 (ersättare 151101-160430). Extra suppleant näringsutskottet 15-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 10 mars 2016 Statsministerns frågestund

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se