Anders Ygeman (S)

Anders Ygeman (S)

Statsråd

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 5
Född år 1970

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Infrastrukturdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2017-07-28 – 2019-01-20
    • Ledig 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Ordinarie 2007-09-18 – 2014-10-02
    • Ledig 2007-03-18 – 2007-09-17
    • Ordinarie 2005-04-11 – 2007-03-17
    • Ledig 2004-11-01 – 2005-04-10
    • Ordinarie 1996-01-01 – 2004-10-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-07-31
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-08-01 – 1995-10-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-10-10 – 1995-12-31
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2017-08-08 – 2019-01-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Andre vice ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-10
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1999-11-16 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-10-21
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-10-11 – 1996-04-17
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Ordförande 2017-09-13 – 2018-09-24
    • Ledamot 2017-08-31 – 2017-09-13
    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-08-31 – 2019-01-30
    • Ledamot 2006-10-17 – 2014-10-14
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2017-08-31 – 2019-01-21
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-08-31 – 2019-01-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-08-31 – 2019-01-21
    • Suppleant 1997-09-25 – 1998-10-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 2001-04-05 – 2006-12-12
    • Besvärsnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 – 2017-07-27
    • Näringsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2019-03-31
    • Infrastrukturdepartementet

    • Statsråd 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95- (ersättare 950110-951231). Ledamot lagutskottet 96-98, bostadsutskottet 98-02 och 2:e vice ordförande 02-06, ordförande miljö- och jordbruksutskottet 06-10. Ledamot trafikutskottet 10 och ordförande 10-14. Suppleant arbetsmarknadsutskottet 95, bostadsutskottet 95, konstitutionsutskottet 95-96, lagutskottet 95-02 och utrikesutskottet 96-98. Ledamot riksdagens besvärsnämnd 98-02, krigsdelegationen 06-14 och 17-, riksdagens valberedning 06-14 och 17 samt riksdagsstyrelsen 17-. Ordförande riksdagens valberedning 17-18 och vice ordförande 18-19. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 97-98 och 17-, Interparlamentariska unionens svenska delegation 01-06 och riksdagens valberedning 02-06. Statsråd (inrikesminister), Justitiedepartementet 141003-170727 och statsråd (energi- och digitaliseringsminister), Infrastrukturdepartementet 190401-.
  • Föräldrar

    Journalisten Ingvar Sixten Ragnvald Ygeman och socionomen Marit Duna Ygeman.
  • Utbildning

    Gymnasieskola. Universitetsstudier.
  • Anställningar

    Försäljare, Konsum. Projektanställd, LO. Ordförande, Stockholms universitets förvaltningsutskott.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Samboendekommittén 97-99 och Kommittén om barn i homosexuella familjer 99-01.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, sociala distriktsnämnden, Vantörs kommun 91-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Stockholm -10. Huvudman, Första Sparbanksstiftelsen 97-99. Ledamot partistyrelsen, Socialdemokraterna 10-.
  • Litteratur

    Ett socialdemokratiskt alternativ till EU (94, tillsammans med andra), Det nya riket (antologi) och Socialdemokratin behöver en radikal förnyelse (98, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2007/08:63 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi

Motion 2007/08:MJ6 av Anders Ygeman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ6 av Anders Ygeman m.fl. s med anledning av prop. 2007/08:63 Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2007/08:63. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om resurser


Utskottsberedning: 2007/08:MJU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2007/08:MJ6 av Anders Ygeman m.fl. (s) (doc, 43 kB)

Flygets miljöansvar

Interpellation 2007/08:416 av Ygeman, Anders (s)

den 20 februari Interpellation 2007/08:416 Flygets miljöansvar av Anders Ygeman s till miljöminister Andreas Carlgren c Allt oftare i klimatdebatten riktas fokus mot flyget och dess utsläpp. Flyget har blivit något av en symbol för klimathotet. Även flyget och flygindustrin måste involveras i kampen mot klimatförändringarna.

Inlämnad: 2008-02-20 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Sverige tjänar på rättvisa

Motion 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. s Sverige tjänar på rättvisa s16000 Sammanfattning Det går bra för Sverige. Sysselsättningen stiger och arbetslösheten faller. Skatteintäkterna ökar i både staten och kommunsektorn. Fortfarande ger högkonjunkturen goda effekter. Ändå biter sig långtidsarbetslösheten


Utskottsberedning: 2007/08:AU1 2007/08:CU1 2007/08:CU18 2007/08:FiU1 2007/08:FiU2 2007/08:FiU3 2007/08:FöU1 2007/08:FöU12 2007/08:FöU3 2007/08:JuU1 2007/08:KrU1 2007/08:KU1 2007/08:KU14 2007/08:KU24 2007/08:MJU1 2007/08:MJU2 2007/08:NU1 2007/08:NU2 2007/08:NU3 2007/08:SfU1 2007/08:SkU1 2007/08:SoU1 2007/08:TU1 2007/08:UbU1 2007/08:UU1 2007/08:UU2 2008/09:AU7
Riksdagsbeslut (123 yrkanden): 123 avslag

Motion 2007/08:Fi277 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 7233 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se