Andreas Carlgren (C)

Andreas Carlgren (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2011-09-30
    • Ledig 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1995-10-10
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 1995-01-01 – 1996-02-19
    • ESK-delegationen

    • Suppleant 1994-10-18 – 1994-12-31
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Miljöminister 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Miljödepartementet

    • Miljöminister 2007-01-01 – 2011-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2010/11:375 av Ehn, Tina (MP) 14 juni 2011 Försvarets planer på utökad verksamhet vid sjön och vattentäkten Vättern
Interpellationsdebatt 2010/11:429 av Österberg, Sven-Erik (S) 14 juni 2011 Miljöbalkens ändamålsenlighet
Interpellationsdebatt 2010/11:399 av Romson, Åsa (MP) 14 juni 2011 Skydd av biologisk mångfald i skogen
Frågestund 9 juni 2011 Frågestund

Dokument:

Miljöbalkens ändamålsenlighet

Interpellation 2010/11:429 av Österberg, Sven-Erik (S)

den 20 maj Interpellation 2010/11:429 Miljöbalkens ändamålsenlighet av Sven-Erik Österberg S till miljöminister Andreas Carlgren C Sedan miljöbalken kom finns det en heltäckande lagstiftning som ser till att ge en god balans mellan nödvändig verksamhet och miljöhänsyn. Ur den enskilde verksamhetsutövarens synvinkel

Inlämnad: 2011-05-20 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Miljöbalkens ändamålsenlighet

Skydd av biologisk mångfald i skogen

Interpellation 2010/11:399 av Romson, Åsa (MP)

den 19 maj Interpellation 2010/11:399 Skydd av biologisk mångfald i skogen av Åsa Romson MP till miljöminister Andreas Carlgren C Vid FN-mötet om biologisk mångfald i Nagoya enades världens länder om att ca 17 procent av landarealen behöver skyddas för att bevara den biologiska mångfalden. I Sverige är enbart ca

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skydd av biologisk mångfald i skogen

Försvarets planer på utökad verksamhet vid sjön och vattentäkten Vättern

Interpellation 2010/11:375 av Ehn, Tina (MP)

den 12 maj Interpellation 2010/11:375 Försvarets planer på utökad verksamhet vid sjön och vattentäkten Vättern av Tina Ehn MP till miljöminister Andreas Carlgren C Vättern en viktig vattentäkt Vättern utgör en av södra Sveriges och norra Europas största dricksvattenreservoarer. Vätterns vatten är även 20 kommuners

Inlämnad: 2011-05-12 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Försvarets planer på utökad verksamhet vid sjön och vattentäkten Vättern

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.