Andreas Carlson (KD)

Andreas Carlson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 254
Titel Journalist.
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866754
E-post andreas.carlson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-06 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2015-06-16 –
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-01-20
    • Ledamot 2012-02-24 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2011-05-11 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2016-01-20 – 2017-02-16
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-02-10 – 2018-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2015-08-27 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-08-27 – 2018-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101006-140929). Ledamot kulturutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 12-14 och justitieutskottet 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 11-14, kulturutskottet 12-14, skatteutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14-16, finansutskottet 16- och EU-nämnden 16-. Ledamot riksdagens idrottsklubbs styrelse 11- och riksdagens valberedning 15-. Ordförande kulturutskottets utvärderings- och uppföljningsgrupp 11-. Suppleant ledamotsrådet 14-. Gruppledare, Kristdemokraterna 15-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Thomas Carlson och barnskötaren Anne-Catrine Carlson, f. Flykt.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Jönköping, slutår 06. Fristående kurser, Lunds universitet, Högskolan för lärande och kommunikation i Jönköping och Johannelunds teologiska högskola 07-09. Folkhögskola, Stockholm, slutår 09.
  • Anställningar

    Frilansskribent, Västgöta-Tidningar 02-06. Journalist, Västgöta-Bladet, Tidaholm och Falköpings Tidning 06-08. Pressekreterare, Alf Svenssons kontor i Europaparlamentet, Bryssel/Strasbourg 09-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsråd MUCF. Ledamot, Sexualbrottskommittén 14-16. Ledamot, insynsråd Polismyndigheten 15-. Ledamot, insynsråd Länsstyrelsen i Jönköping 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mullsjö 06-. Ledamot, barn- och utbildningsutskottet 06-08, ordförande 08-09. Ersättare, kommunstyrelsen 06-08, ledamot 08-09. Ersättare, kultur- och fritidsutskottet 06-09.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sekreterare, Mullsjö AIS 04-05, informationsansvarig 08-, styrelseledamot 10-. Vice ordförande, KDU Jönköpings län 07-10, styrelseledamot 10-11. Ordförande, Kristdemokraterna i Mullsjö 08-13.
  • Bostadsort

    Mullsjö

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD)

Fråga 2016/17:1914 Försäkringskassans allt hårdare bedömning av LSS-stöd av Andreas Carlson KD till Statsrådet Åsa Regnér S Den 8 september läser jag om Niclas, 28 år, i Jönköpings-Posten. Niclas har autism, självskadebeteende, aggressionsutbrott och svårbehandlad epilepsi. Han får mängder med anfall varje dag. Han har

Inlämnad: 2017-09-08 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1914 av Andreas Carlson (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2016/17:182 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare

Motion 2016/17:3744 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3744 av Beatrice Ask m.fl. M, C, KD med anledning av prop. 2016/17:182 Kameraövervakningslagen och möjligheterna att använda drönare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag som stärker skyddet


Utskottsberedning: 2016/17:JuU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3744 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3744 av Beatrice Ask m.fl. (M, C, KD) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Innehåll Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Sverige behöver en ny reformagenda 2 Alliansens bedömning av svensk ekonomi a.Starkare internationell återhämtning b.Utanförskapet


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 502 kB) Motion 2016/17:3728 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 518 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se