Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Tjänstgörande ersättare

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post andreas.lennkvist.manriquez[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Nooshi Dadgostar
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-09-18 – 2020-02-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Handel med elfenben

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:366 Handel med elfenben av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Anna Hallberg S Varje dag dödas i genomsnitt 55 elefanter av tjuvjägare, och den afrikanska elefanten klassas i dag som sårbar. Konventionen om internationell handel med hotade arter och växter förbjuder internationell handel med elfenben

Inlämnad: 2019-11-12 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:366 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 86 kB)

Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V)

Fråga 2019/20:315 Korruption inom Europeiska unionens medlemsstater av Andreas Lennkvist Manriquez V till Statsrådet Hans Dahlgren S Varje år betalar Europeiska unionen ut mer än 62 miljarder euro i jordbruksstöd. Detta gör jordbruket till unionens enskilt största utgiftsområde, motsvarande 40 procent av unionens totala

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:315 av Andreas Lennkvist Manriquez (V) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldighet för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla institut som tillhandahåller betalkonton med grundläggande funktioner


Utskottsberedning: 2019/20:FiU29

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se