Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Underlätta frivilliga kommunsammanslagningar

Motion 2013/14:K347 av Edward Riedl och Anette Åkesson (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K347 av Edward Riedl och Anette Åkesson M Underlätta frivilliga kommunsammanslagningar M1228 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över statens möjlighet att underlätta frivilliga kommunsammanslagningar.


Utskottsberedning: 2013/14:KU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K347 av Edward Riedl och Anette Åkesson (M) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:K347 av Edward Riedl och Anette Åkesson (M) (pdf, 124 kB)

Strandskyddet

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. M Strandskyddet M1129 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om strandskyddet. Motivering Strandskyddet är en viktig del i bevarandet av Sveriges natur och fritidsliv. Reglerna som underbygger


Utskottsberedning: 2013/14:MJU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 59 kB) Motion 2013/14:MJ330 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

Stranderosion

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1560 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att överväga


Utskottsberedning: 2013/14:CU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 63 kB) Motion 2013/14:C300 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 181 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se