Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:423 av Anette Åkesson (M) 13 april 2018 Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen
Interpellationsdebatt 2017/18:418 av Anette Åkesson (M) 16 mars 2018 Problem inom välfärden
Interpellationsdebatt 2017/18:151 av Anette Åkesson (M) 1 december 2017 Effekterna av höjda skatter
Interpellationsdebatt 2017/18:111 av Anette Åkesson (M) 21 november 2017 Riktade statsbidrag

Utbyggnad av E22

Motion 2014/15:2155 av Annicka Engblom m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2155 av Annicka Engblom m.fl. M Utbyggnad av E22 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en utbyggnad av E22. E22 av strategisk betydelse Det nationella delmålet för transportpolitiken är att transportsystemet ska främja


Utskottsberedning: 2014/15:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2155 av Annicka Engblom m.fl. (M) (docx, 46 kB) Motion 2014/15:2155 av Annicka Engblom m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Lotsplikt i Öresund

Motion 2014/15:2154 av Thomas Finnborg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2154 av Thomas Finnborg m.fl. M Lotsplikt i Öresund Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utveckla ett internationellt samarbete om miljö- och miljösäkerhetsfrågor för fartygstrafiken i Öresund. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2014/15:TU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2154 av Thomas Finnborg m.fl. (M) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2154 av Thomas Finnborg m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Valkretsar

Motion 2014/15:2000 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2000 av Hans Wallmark m.fl. M Valkretsar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att vallagen ska kompletteras med en bestämmelse som motverkar att gränserna mellan riksdagsvalkretsar och landstingsvalkretsar inte är


Utskottsberedning: 2015/16:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2014/15:2000 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2000 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se