Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Likvärdig undervisningstid för alla elever

Skriftlig fråga 2017/18:226 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:226 Likvärdig undervisningstid för alla elever av Anette Åkesson M till Utbildningsminister Gustav Fridolin MP I skollagens timplan anges undervisningstimmar i olika ämnen i grundskolan. Tyvärr säger detta ingenting om hur mycket undervisning elever i verkligheten får i de olika ämnena. Det kan skilja sig

Inlämnad: 2017-11-06 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:226 av Anette Åkesson (M) (pdf, 89 kB)

Digitaliseringsmyndighetens uppdrag

Skriftlig fråga 2017/18:214 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:214 Digitaliseringsmyndighetens uppdrag av Anette Åkesson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I budgetpropositionen framgår att regeringen vill inrätta en digitaliseringsmyndighet. Däremot står det inte så mycket om vilket uppdrag denna myndighet ska få, utöver styrning, samordning och uppföljning av den

Inlämnad: 2017-11-02 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:214 av Anette Åkesson (M) (pdf, 80 kB)

Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1562 Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Vårpropositionen innehåller ett kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet. I den tas ett referensscenario utifrån angivna antaganden fram som sedan jämförs

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.