Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Transparens vid fördelning av extra medel till kommunerna

Skriftlig fråga 2015/16:437 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:437 Transparens vid fördelning av extra medel till kommunerna av Anette Åkesson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S I svaret på min skriftliga fråga om ökad transparens i fördelningen av extra medel till kommunerna står det att regeringen tagit fram en modell för fördelning av medlen till kommunsektorn

Inlämnad: 2015-12-04 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2015/16:437 av Anette Åkesson (M) (pdf, 68 kB)

Ökad transparens i fördelningen av extra medel till kommunerna

Skriftlig fråga 2015/16:359 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:359 Ökad transparens i fördelningen av extra medel till kommunerna av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I den ändringsbudget som lämnades till riksdagen den 12 november 2015 föreslår regeringen bland annat att 9,8 miljarder kronor tillförs som engångsmedel till kommuner och landsting.

Inlämnad: 2015-11-20 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2015/16:359 av Anette Åkesson (M) (pdf, 79 kB)

Initiativ till uppdaterat skatteavtal med Tyskland

Skriftlig fråga 2015/16:258 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:258 Initiativ till uppdaterat skatteavtal med Tyskland av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Skatteverkets hemsida informerar om initiativ till skatteavtal: Omförhandlingar av redan existerande avtal kan däremot ha föranletts av ny lagstiftning i Sverige eller det andra landet.Det

Inlämnad: 2015-11-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:258 av Anette Åkesson (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se