Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:642 av Anette Åkesson (M) 27 maj 2016 Beskattning av privatpersoners tjänster
Interpellationsdebatt 2015/16:556 av Anette Åkesson (M) 26 april 2016 Lägre ökningstakt på skatteintäkterna
Interpellationsdebatt 2015/16:498 av Anette Åkesson (M) 19 april 2016 ROT-avdragets påverkan på svartjobb
Interpellationsdebatt 2015/16:386 av Anette Åkesson (M) 23 februari 2016 Motivering till förändringar av RUT-avdraget

Lägre ökningstakt på skatteintäkterna

Interpellation 2015/16:556 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:556 Lägre ökningstakt på skatteintäkterna av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Finansministern har i en tidigare interpellationsdebatt, den28 april 2015, argumenterat mot att sänkta skatter skulle leda till ökade skatteintäkter och till och med hävdat att om alliansregeringens

Inlämnad: 2016-04-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:556 av Anette Åkesson (M) (pdf, 75 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre ökningstakt på skatteintäkterna

ROT-avdragets påverkan på svartjobb

Interpellation 2015/16:498 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:498 ROT-avdragets påverkan på svartjobb av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Socialdemokraterna lovade väljarna inför valet 2014 att inte röra ROT-avdraget. När löftet sedan bröts efter regeringens budgetförhandlingar med Miljöpartiet och Vänsterpartiet förklarade finansministern

Inlämnad: 2016-03-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:498 av Anette Åkesson (M) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: ROT-avdragets påverkan på svartjobb

Motivering till förändringar av RUT-avdraget

Interpellation 2015/16:386 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:386 Motivering till förändringar av RUT-avdraget av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S RUT-debatten fortsätter med flera inspel av tunga aktörer den senaste veckan. De landar i att de förändringar S-MP-regeringen genomfört är till det sämre, att villkoren borde återställas

Inlämnad: 2016-02-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:386 av Anette Åkesson (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Motivering till förändringar av RUT-avdraget

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se