Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

SAS och företagens villkor

Skriftlig fråga 2016/17:801 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:801 SAS och företagens villkor av Anette Åkesson M till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg S I går informerade flygbolaget SAS att man flyttar delar av sin flygplansflotta utomlands. SAS är inte vilket bolag som helst utan delägt av staten därför är det intressant att se hur regeringen väljer

Inlämnad: 2017-02-02 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2016/17:801 av Anette Åkesson (M) (pdf, 77 kB)

Förändringar i reavinstbeskattningen

Skriftlig fråga 2016/17:790 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:790 Förändringar i reavinstbeskattningen av Anette Åkesson M till Statsrådet Peter Eriksson MP Statsrådet Peter Eriksson skapar viss förvirring när han i en intervju med Dagens Nyheter den 29 januari 2017 gör ett oförankrat utspel om att reavinstskatten bör sänkas rejältDen nuvarande regeringen ägnar sig

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:790 av Anette Åkesson (M) (pdf, 77 kB)

Generationseffekter av reavinstbeskattningen

Skriftlig fråga 2016/17:786 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:786 Generationseffekter av reavinstbeskattningen av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det är många turer kring reavinstskatten på bostäder. Inte minst verkar regeringspartierna S och MP inte vara överens, vilket åter tydliggörs genom bostadsminister Peter Erikssons utspel i söndagens

Inlämnad: 2017-01-31 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:786 av Anette Åkesson (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se