Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen

Interpellation 2017/18:423 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:423 Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S ROT- och RUT-avdragen har varit framgångsfaktorer i Sverige. Svarta jobb har blivit vita, vilket alla vinner på: kunder och arbetstagare samt offentlig sektor genom ökade skatteintäkter.

Inlämnad: 2018-03-08 Svarsdatum: 2018-04-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:423 av Anette Åkesson (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen

Problem inom välfärden

Interpellation 2017/18:418 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:418 Problem inom välfärden av Anette Åkesson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S En sjundedel av välfärdstjänsterna tillhandahålls i dag av privata utförare. Mångfalden bidrar till högre kvalitet och ett förbättrat resursutnyttjande och uppskattas av barn, föräldrar och äldre. Sätter man människan

Inlämnad: 2018-03-07 Svarsdatum: 2018-03-16 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:418 av Anette Åkesson (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Problem inom välfärden

Effekterna av höjda skatter

Interpellation 2017/18:151 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:151 Effekterna av höjda skatter av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Inför beslutet om nästa års budget är listan lång över de förändringar som görs inom skattepolitiken. Dock har regeringen i sin budgetproposition återigen inte redovisat konsekvenserna av sina förslag.

Inlämnad: 2017-11-15 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2017/18:151 av Anette Åkesson (M) (pdf, 94 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekterna av höjda skatter

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se