Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:423 av Anette Åkesson (M) 13 april 2018 Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen
Interpellationsdebatt 2017/18:418 av Anette Åkesson (M) 16 mars 2018 Problem inom välfärden
Interpellationsdebatt 2017/18:151 av Anette Åkesson (M) 1 december 2017 Effekterna av höjda skatter
Interpellationsdebatt 2017/18:111 av Anette Åkesson (M) 21 november 2017 Riktade statsbidrag

Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1562 Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Vårpropositionen innehåller ett kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet. I den tas ett referensscenario utifrån angivna antaganden fram som sedan jämförs

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. M med anledning av skr. 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att incitamenten att gå från bidrag till arbete bör skärpas för att stärka den kommunala ekonomin


Utskottsberedning: 2017/18:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 53 kB) Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 73 kB)

Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Interpellation 2016/17:520 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2016/17:520 Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Som vanligt är vårpropositionens kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet mycket intressant läsning. Befolkningsutvecklingen har en stor och direkt påverkan på offentlig sektor barnomsorg,

Inlämnad: 2017-05-12 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:520 av Anette Åkesson (M) (pdf, 84 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se