Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2017/18:423 av Anette Åkesson (M) 13 april 2018 Konsekvenser av förändringen av ROT-avdragen
Interpellationsdebatt 2017/18:418 av Anette Åkesson (M) 16 mars 2018 Problem inom välfärden
Interpellationsdebatt 2017/18:151 av Anette Åkesson (M) 1 december 2017 Effekterna av höjda skatter
Interpellationsdebatt 2017/18:111 av Anette Åkesson (M) 21 november 2017 Riktade statsbidrag

Information om minskade skatteintäkter till följd av BEPS

Skriftlig fråga 2015/16:1525 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:1525 Information om minskade skatteintäkter till följd av BEPS av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S De senaste åren har OECD arbetat med det så kallade BEPS-projektet. Dess syfte är att motverka skattebaserodering och förhindra vinstförflyttningar mellan länder. EU arbetar med att

Inlämnad: 2016-08-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1525 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Främjande av svensk export

Interpellation 2015/16:686 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:686 Främjande av svensk export av Anette Åkesson M till Statsrådet Ann Linde S Statsrådet Ann Linde har fått statsministerns tydliga uppdrag att värna den svenska exporten. Den internationella återhämtningen efter den globala finanskrisen går trögt. I OECD-länderna är tillväxten svag, och vi ser

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:686 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Avlastning i ögonsjukvården genom vidareutbildade optiker

Skriftlig fråga 2015/16:1232 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:1232 Avlastning i ögonsjukvården genom vidareutbildade optiker av Anette Åkesson M till Statsrådet Gabriel Wikström S I dag har Sverige långa väntetider för att få komma till en ögonläkare. För att korta väntetiderna för patienterna och samtidigt avlasta ögonläkarna skulle optiker med korrekt vidareutbildning,

Inlämnad: 2016-05-18 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1232 av Anette Åkesson (M) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se