Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den skånska modernäringen

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. M Den skånska modernäringen M1546 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skånskt jordbruks konkurrenskraft. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2012/13:MJU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (doc, 68 kB) Motion 2012/13:MJ367 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson m.fl. (M) (pdf, 191 kB)

Stranderosion

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. M Stranderosion M1370 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om stranderosion och strandfodring. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regelverken


Utskottsberedning: 2012/13:CU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M) (doc, 64 kB) Motion 2012/13:C333 av Anders Hansson m.fl. (M) (pdf, 181 kB)

Öresundsintegration

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. M Öresundsintegration Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för, samt undanröja de hinder som försvårar,


Utskottsberedning: 2012/13:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M) (doc, 63 kB) Motion 2012/13:U236 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 161 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.