Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för tisdag 24 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Arbetsmarknadens utveckling och regeringens bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Skriftlig fråga 2017/18:1198 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:1198 Arbetsmarknadens utveckling och regeringens bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I vårpropositionens kapitel 10 om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet bedömer regeringen att Sveriges finanspolitik är långsiktigt hållbar.

Inlämnad: 2018-04-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1198 av Anette Åkesson (M) (pdf, 90 kB)

Orealistiska antaganden gällande finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Skriftlig fråga 2017/18:1197 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:1197 Orealistiska antaganden gällande finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I vårpropositionens kapitel 10 om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet bedömer regeringen att Sveriges finanspolitik är långsiktigt hållbar. Syftet med bedömningen

Inlämnad: 2018-04-18 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1197 av Anette Åkesson (M) (pdf, 91 kB)

Behov av utländsk arbetskraft inom andra branscher än it-sektorn

Skriftlig fråga 2017/18:804 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2017/18:804 Behov av utländsk arbetskraft inom andra branscher än it-sektorn av Anette Åkesson M till Statsrådet Heléne Fritzon S I medierna uppmärksammas gång på gång hur anställda och egenföretagare som bor och studerar eller arbetar i Sverige riskerar utvisning. Mest uppmärksamhet väcker it-experter som utvisas

Inlämnad: 2018-02-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:804 av Anette Åkesson (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.