Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Statligt stöd till kommuner med många nyanlända elever

Skriftlig fråga 2015/16:1022 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:1022 Statligt stöd till kommuner med många nyanlända elever av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har fördelat 200 miljoner kronor till de kommuner som tagit emot en relativt stor andel asylsökande och kommunplacerade barn och ungdomar. Efter höstens stora tillströmningar

Inlämnad: 2016-03-23 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1022 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Höghastighetstågens finansiering

Skriftlig fråga 2015/16:1013 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:1013 Höghastighetstågens finansiering av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Redan i valrörelsen lovade Socialdemokraterna och Miljöpartiet nya stambanor för höghastighetståg, ett löfte som man nu gått vidare med i regeringsställning. Trafikverket bedömer att kostnaden för den nya

Inlämnad: 2016-03-22 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1013 av Anette Åkesson (M) (pdf, 65 kB)

Genomsnittlig årsinkomst för RUT-köpare

Skriftlig fråga 2015/16:438 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2015/16:438 Genomsnittlig årsinkomst för RUT-köpare av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I debatten använder finansministern siffran 960 000 kronor som den genomsnittliga inkomsten hos RUT-köparen. Samtidigt anges i budgetpropositionen 2015 att de skattskyldiga uppskattas ha en genomsnittlig

Inlämnad: 2015-12-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:438 av Anette Åkesson (M) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.