Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2015/16:98 Redovisning av skatteutgifter 2016

Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:98 Redovisning av skatteutgifter 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i kommande skrivelser med redovisning av skatteutgifter bör analysera enskilda skatteutgifters


Utskottsberedning: 2015/16:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet - genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av prop. 2015/16:82 Åtgärder för ökad folkhälsa på tobaksområdet genomförandet av EU:s tobaksproduktdirektiv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska värna den svenska bestämmanderätten


Utskottsberedning: 2015/16:SoU10
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 52 kB) Motion 2015/16:3324 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:53 Riksrevisionens rapport om patientsäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skärpa tillsynen och uppföljningen av städningen i vården och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:SoU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (docx, 54 kB) Motion 2015/16:3305 av Cecilia Widegren m.fl. (M) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.