Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Främjande av svensk export

Interpellation 2015/16:686 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:686 Främjande av svensk export av Anette Åkesson M till Statsrådet Ann Linde S Statsrådet Ann Linde har fått statsministerns tydliga uppdrag att värna den svenska exporten. Den internationella återhämtningen efter den globala finanskrisen går trögt. I OECD-länderna är tillväxten svag, och vi ser

Inlämnad: 2016-05-26 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:686 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Beskattning av privatpersoners tjänster

Interpellation 2015/16:642 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2015/16:642 Beskattning av privatpersoners tjänster av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S I veckan meddelade Uber att de lägger ned tjänsten Uberpop sedan flera domstolar har dömt förare för olaga taxitrafik. Beslutet både välkomnas och beklagas, beroende på perspektiv. Vissa pekar

Inlämnad: 2016-05-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2015/16:642 av Anette Åkesson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Beskattning av privatpersoners tjänster

med anledning av skr. 2015/16:98 Redovisning av skatteutgifter 2016

Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av skr. 2015/16:98 Redovisning av skatteutgifter 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen i kommande skrivelser med redovisning av skatteutgifter bör analysera enskilda skatteutgifters


Utskottsberedning: 2015/16:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3401 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se