Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riktade statsbidrag

Interpellation 2017/18:111 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2017/18:111 Riktade statsbidrag av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Det finns tyvärr många exempel på när skattemedel inte används på bästa sätt. Ett av de mindre transparenta är när staten skickar pengar till kommunerna med ett tydligt uppdrag, så kallade riktade statsbidrag.

Inlämnad: 2017-11-07 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:111 av Anette Åkesson (M) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Riktade statsbidrag

Minskad öppenhet och transparens

Interpellation 2014/15:646 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2014/15:646 Minskad öppenhet och transparens av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens första ekonomiska vårproposition är presenterad. Det är en budget som innehåller skattehöjningar, bidragshöjningar och nedskärningar av reformer som de senaste åren bidragit till ökad sysselsättning.

Inlämnad: 2015-05-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:646 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Minskad öppenhet och transparens

Minskad öppenhet och transparens

Interpellation 2014/15:621 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2014/15:621 Minskad öppenhet och transparens av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringens första ekonomiska vårproposition är presenterad. Det är en budget som innehåller skattehöjningar, bidragshöjningar och nedskärningar av reformer som de senaste åren bidragit till ökad sysselsättning

Inlämnad: 2015-05-21 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2014/15:621 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se