Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra
Titel Civilekonom
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1562 Åtgärder för realistisk bedömning av finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S Vårpropositionen innehåller ett kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet. I den tas ett referensscenario utifrån angivna antaganden fram som sedan jämförs

Inlämnad: 2017-06-08 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1562 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Konsekvenser av digitaliseringen

Skriftlig fråga 2016/17:1252 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1252 Konsekvenser av digitaliseringen av Anette Åkesson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Företagare står inför många utmaningar. En av dem rör handfasta konsekvenser av digitaliseringen. För några veckor sedan besökte jag ett drivande och framgångsrikt företag i Örkelljunga, TechPack. Vd berättar stolt

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1252 av Anette Åkesson (M) (pdf, 76 kB)

Den svenska statsbudgeten och EU-budgeten

Skriftlig fråga 2016/17:1213 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1213 Den svenska statsbudgeten och EU-budgeten av Anette Åkesson M till Finansminister Magdalena Andersson S EU:s nästa budgetram planeras gälla åren 20212027, och förhandlingarna lär bli svårare än vanligt i och med att Storbritannien lämnar EU. Finansminister Magdalena Andersson redogjorde för regeringens

Inlämnad: 2017-04-05 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1213 av Anette Åkesson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se