Angelica Lundberg (SD)

Angelica Lundberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Jönköpings län, plats 327
Titel Säljadministratör.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post angelica.lundberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:CU2 23 oktober 2019 Elektroniska fraktsedlar vid vägtransport
Interpellationsdebatt 2018/19:296 av Angelica Lundberg (SD) 24 september 2019 Avvikande personnummer
Interpellationsdebatt 2018/19:164 av Angelica Lundberg (SD) 3 maj 2019 Obligatorisk medling vid separation
Debatt om förslag 2018/19:CU7 10 april 2019 Familjerätt

Ökade kostnader med havsbaserad vindkraft

Skriftlig fråga 2019/20:380 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:380 Ökade kostnader med havsbaserad vindkraft av Angelica Lundberg SD till Statsrådet Anders Ygeman S Regeringen vill fortsätta att fasa ut den enda stabila, fossilfria elproduktionen vi har, nämligen kärnkraften, till förmån för vind- och solkraft. Den senaste i raden av satsningar som regeringen aviserat

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2019/20:380 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 89 kB)

Reklam och annan marknadsföring av tobak på internet

Skriftlig fråga 2019/20:319 av Angelica Lundberg (SD)

Fråga 2019/20:319 Reklam och annan marknadsföring av tobak på internet av Angelica Lundberg SD till Socialminister Lena Hallengren S I december 2018 avslog riksdagen delar av regeringens förslag på nya marknadsföringsregler för tobak eftersom de bland annat stred mot EU:s regelverk i avseendet att göra skillnad på fysiska

Inlämnad: 2019-11-06 Svarsdatum: 2019-11-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:319 av Angelica Lundberg (SD) (pdf, 92 kB)

med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:21 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en utredning för aktiebolagsregler för att få ett optimalt startkapital och


Utskottsberedning: 2019/20:CU5

Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3407 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se